Primar
Alexandru Marian Nicolae
A devenit primarul comunei Conţeşti în luna iunie 2008, prin votul acordat de cetăţeni. În mandatul său de până acum, alături de echipa pe care o coordonează şi cu sprijinul autorităţilor judeţene, a reuşit să schimbe radical imaginea localităţii. Au apărut în comuna Conţeşti noi obiective social-edilitare: sediu de primărie european, dispensar modern, bază sportivă cum nu mai există în alte unităţi administrativ-teritoriale din judeţ. De asemenea, au fost reabilitate şi modernizate şcolile, grădiniţele şi bisericile. Drumurile comunale şi uliţele săteşti s-au bucurat şi ele de atenţia edilului Marian Nicolae Alexandru.