Istoric
O scurta prezentare a comunei Contesti
Conţeşti este o comună în judeţul Dâmboviţa, Muntenia, România, formată din satele Bălteni, Boteni, Călugăreni, Conţeşti (reşedinţa), Crângaşi, Gămăneşti, Heleşteu şi Mereni.
La sfârşitul secolului al XIX-lea, comuna Conţeşti făcea parte din plasa Ialomiţa a judeţului Dâmboviţa şi era formată din satele Conţeştii de Jos, Călugăreni şi Heleşteu, având în total 1092 de locuitori. În comună funcţionau trei biserici şi o şcoală mixtă ce fusese înfiinţată în 1858 şi în care învăţau 30–50 de elevi. În acea perioadă, pe teritoriul actual al comunei, mai funcţiona şi comuna Bălteni, aflată în aceeaşi plasă şi formată din satele Bălteni, Călugăreni şi Stăneşti, cu 844 de locuitori.
În 1925, Anuarul Socec consemnează comuna ca fiind alcătuită din satele Călugăreni, Conţeştii de Jos şi Conţeştii de Sus, cu 1653 de locuitori în plasa Ghergani a aceluiaşi judeţ. Comuna Bălteni era în aceeaşi plasă şi cuprindea satele Bălteni, Călugăreni-Mereni, Stăneşti şi Heleşteu (transferat de la comuna Conţeşti), având o populaţie de 1580 de locuitori.
În 1950, cele două comune au fost incluse în raionul Titu din regiunea Bucureşti. În 1968, raioanele şi regiunile s-au desfiinţat, iar comunele au revenit la judeţul Dâmboviţa, comuna Bălteni fiind desfiinţată şi inclusă în comuna Conţeşti.
Conform recensământului efectuat în 2011, populaţia comunei Conţeşti se ridică la 5.123 de locuitori, în scădere faţă de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 5.563 de locuitori.[1] Majoritatea locuitorilor sunt români (82,51%), cu o minoritate de romi (15,24%). Pentru 2,23% din populaţie, apartenenţa etnică nu este cunoscută. Din punct de vedere confesional, majoritatea locuitorilor sunt ortodocşi (97,07%). Pentru 2,23% din populaţie, nu este cunoscută apartenenţa confesională.
Comuna Conţeşti este administrată de un primar şi un consiliu local compus din 13 consilieri. Primarul, Marian Nicolae Alexandru, de la Partidul Social Democrat, a fost ales în 2008. Începând cu alegerile locale din 2016, consiliul local are următoarea componenţă pe partide politice: