Cautare

PoorBest
Written by Administrator
Tuesday, 17 August 2010 15:01

Primar tn?r, dinamic, ambi?ios. Iat? formula succesului la Con?e?ti, comun? care a parcurs o bun? bucat? din drumul dezvolt?rii n stil european. ntr-o perioad? de criz? economic? profund?, cnd alte administra?ii locale abia reu?esc s?-?i asigure bani pentru utilit??ile curente (ap?, iluminat, salarii), la Con?e?ti se investe?te.

Localnicii ne-au m?rturisit cu mna pe inim?, la doi ani de la momentul electoral din 2008, c? au c?tigat atunci cnd au hot?rt s? mearg? pe mna lui Marian Alexandru. Edilul le arat? n continuare preocupare pentru soarta comunei.

i pas? de noi ?i asta nseamn? mult. Vede?i ?i dumneavoastr?. Avem un sediu de Prim?rie care se nvrte dup? soare. Avem o baz? sportiv? cum nu exist? nic?ieri n ?ar?. Pe primar l-am sim?it aproape ?i de biseric?, ?i de ?coli, ?i de medici. Mai mult, ncearc? s? aduc? la noi n localitate ?i investitori, s? putem s? ne g?sim ?i noi serviciuri. Asta e mare lucru pentru noi. ntr-adev?r, la ie?irea din Con?e?ti, spre R?cari, pe partea dreapt?, am v?zut un ?antier n lucru. Butan Gaz ?i mut? aici capacit??ile de produc?ie. Dup? cum ne-a spus Marian Alexandru, la nceputul anului viitor se intr? n pine, ceea ce va nsemna multe locuri de munc? pentru cet??enii din comun?. Edilul este mhnit ns? c? nu to?i ntreprinz?torii cu care a discutat au reu?it s? demareze investi?ii la Con?e?ti. Sper? totu?i c? dup? ce vom dep??i cu to?ii criza economic? lucrurile vor sta cu totul altfel. Pn? atunci, primarul se preocup? s? ridice gradul de atractivitate al comunei ?i n acela?i timp s? creasc? nivelul de trai al cet??enilor. n momentul de fa??, este n lucru re?eaua de alimentare cu ap? potabil? a satelor Crnga?i, Con?e?ti ?i Boteni. O investi?ie cu fonduri guvernamentale ce dep??e?te 27 miliarde lei vechi, realizat? n propor?ie de 40% ?i care urmeaz? s? fie extins? ?i n celelalte sate componente ale comunei. Edilul este preocupat ?i s? atrag? fonduri europene nerambursabile pentru diferite obiective de investi?ii. Sper? s? ob?in? anul acesta o finan?are de dou? milioane de euro pentru renovarea, modernizarea ?i dotarea cu mobilier a ?colilor din satele B?lteni ?i Con?e?ti de Jos. Deja a primit primul OK, ceea ce nseamn? c? este pe drumul cel bun. Pentru Marian Alexandru acesta este un mod de a suplini lipsurile bugetare locale, mai ales c? administra?ia de la Con?e?ti mai are de achitat facturi n valoare de aproximativ 4 miliarde lei vechi pentru investi?ii executate anul trecut. Cu toate acestea, primarul nu neglijeaz? lucr?rile mici, dar extrem de importante pentru bunul mers al vie?ii n comunitatea de la Con?e?ti, care pot fi realizate cu for?e proprii. Astfel, imediat ce se desprim?v?reaz?, va demara amenajarea unui dispensar medical n Boteni, dup? care urmeaz? unul la Mereni-C?lug?reni. Este o problem? acut? c?reia Marian Alexandru vrea s?-i pun? cap?t ct mai curnd. Satele sunt situate la distan?e mari de centrul civic, iar cet??enii sunt nevoi?i s? se deplaseze pe jos zeci de kilometri dac? vor s? fie v?zu?i de un doctor. i fiindc? tot suntem la acest capitol, trebuie s? spunem c? primarul se preocup? ?i n alt mod de s?n?tatea concet??enilor s?i. n provoac? n fel ?i chip s? fac? sport. Spre exemplu, la sfr?itul acestei s?pt?mni, Con?e?tiul va g?zdui un turneu de minifotbal, dotat cu premii consistente: 800 lei pentru locul I, 600 lei - locul II ?i 400 lei - locul III. Asemenea competi?ii, ne-a m?rturisit edilul, se vor organiza lun? de lun?.

Sursa: INCOMOD