Cautare

Sunday, 31 May 2015 13:25

B?trâne?ea nu trebuie s? fie neap?rat înso?it? de singur?tate ?i neputin?? pentru b?trânii care nu pot primi sprijinul direct al familiei.  O solu?ie poate fi Centrul de Asisten?? de la Mereni, comuna Con?e?ti, unde autorit??ile au reamenajat o ?coal? nefolosit?, transformând imobilul într-un c?min de b?trâni la standarde europene. Cl?direa este amplasat? într-un cadru natural deosebit, în vecin?tatea unei p?duri ?i a unui curs de ap?. Accesul se face facil, drumul fiind betonat ?i asigurând leg?tura cu DN 71, Bucure?ti-Târgovi?te-Sinaia.

Pentru a spori confortul celor care locuiesc aici, Prim?ria Conte?ti a reu?it accesarea unui proiect european pentru extinderea ?i reabilitarea Centrului de Asisten??, în a?a fel încât capacitatea acestuai s? creasc? de la 20 la 45 de locuri.

B?trânii caza?i aici au asisten?? medical? permanen??, supraveghere ?i ajutor din partea celor 17 angaja?i ai centrului. În viitorul apropiat institu?ia va beneficia ?i de serviciile unui psiholog ?i ale unui kinetoterapeut. Pe principiul terapiilor ocupa?ionale, din proiectul prim?rie Conte?ti de modernizare al Centrului face parte construirea unui solar pentru  legume, dar ?i a unui atelier de tâmpl?rie, unde b?trânii s? poat? s?-?i petreac? timpul într-o activitate util? care s?-i ajute în privin?a men?inerii  respectului de sine ?i a sentimentului c? pot fi utili pentru ei ?i ceilal?i. Parohia din localitate ?ine o leg?tur? strâns? cu b?trânii afla?i în îngrijirea centrului.

Costul serviciilor Centrului de Asisten?? de la Mereni, comuna Con?e?ti, este de 1000 de lei lunar de persoan?. În acest moment mai sunt disponibile doar 6 locuri. Detalii pot fi ob?inute la Prim?ria comunei Conte?ti, Dâmbovi?a, tel. 0245241391. În Centrul de Asisten?? de la Mereni, comuna Con?e?ti, pot fi cazate persoane din orice jude? al ??rii.

SURSA MATERIAL: www.gazetadambovitei.ro