Con?e?ti este localitate e?antion n Atlasul Etnografic al Romniei, ca fiind tipic? pentru satele de cmpie, n special pentru arhitectura locuin?ei ??r?ne?ti. La sfr?itul sec.XIX, Conte?ti era comun? rural? ?i mai avea trei c?tune: Con?e?ti de Jos, C?lug?reni ?i Hele?teu, cu o popula?ie de 1092 locuitori.

Popula?ia ?i num?rul gospod?riilor au evoluat astfel: n anul 1810 satul Con?e?ti de Jos avea 89 de locuitori ?i 42 de case, iar Con?e?ti de Sus, 95 de locuitori ?i 37 de case. n anul 1838, Con?e?ti de Jos avea 191 de locuitori care formau 49 de familii, iar Con?e?ti de Sus avea 451 locuitori reprezentnd 126 de familii.

Satul Con?e?ti este amintit n acte n anul 1525, ns? exista de pe vremea domniei lui Vlad C?lug?rul (1482 - 1495). n secolele XVI - XVII au fost numero?i st?pni ai mo?iei satului, iar n prima jum?tate a secolului XIX existau dou? mo?ii: Con?e?ti de Sus (n st?pnirea lui I. Moshu) ?i Con?e?ti de Jos (a lui Matei Con?escu). n anul 1845, se ?inea trg s?pt?mnal, mar?ea, la Con?e?ti de Jos. n anul 1864, au fost mpropriet?ri?i 100 de locuitori n Con?e?ti de Sus ?i 51 de locuitori din Con?e?ti de Jos.

Satul B?lteni apare mai trziu n documente. La sfr?itul secolului XIX, era comun? rural? ?i avea ngrobate c?tunele C?lug?reni ?i St?ne?ti, cu o popula?ie de 844 locuitori. ?coala s-a nfiin?at dup? 1845, iar C?minul cultural n 1939.

Satul Boteni este unul vechi, fiind amintit la 1578. Boierii din Boteni au jucat un important rol politic n secolul XVII (ca de exemplu Nedelco Boteanu). n anul 1838, existau n Boteni numero?i me?te?ugari, dintre care: 9 rotari, 2 dulgheri, 2 morari, 1 zidar, 1 cojocar, 1 lemnar, 1 croitor ?i 1 arginatr. n anul 1864, au fost mpropriet?ri?i 239 de locuitori. La sfr?itul secolului XIX, exista o moar? de ap? ?i una de vapori, o fabric? de pine ?i una de spirt, iar n anul 1928 se remarca num?rul mare de duzi pentru cre?terea viermilor de m?tase.
n timpul celui de al Doilea R?zboi Mondial, la Boteni se afla unul dintre cele mai importante aeroporturi militare.

Satul Crnga?i era la sfr?itul secolului XIX c?tun al comunei Bolovani.

Satul Hele?teu (fost Hele?teu Domnesc) ?i trage numele de la marele hele?teu amenajat n vremea domniei lui Matei Basarab, pe prul Ilfov, avnd un z?gaz nalt de 7-8 metri. Islazul avea o lungime de 0,8 km. La 1786, z?gazul a fost rupt de ploile toren?iale, fiind stricat apoi n 1821, din ordinul lui Alexandru ipsilanti, pentru a opri naintarea trupelor otomane.

Satul C?lug?reni este amintit documentar n secolul XVIII, cnd se afla n st?pnirea boierilor din Con?e?ti ?i a postelnicului Tudorache Br?t??anu. Era un sat mic, cu 24 de familii ?i 117 locuitori. La sfr?itul secolului XIX era c?tun al comunei B?lteni. ?coala a luat fiin?? dup? 1844. Avea ?ase clase, dou? s?li ?i un post de nv???tor.

Satul Mereni are o istorie mai s?rac?. Se formeaz? cu locuitorii veni?i din satul Meri.